تحقیق الکترونیک (دیودها و تریستورها)

تحقیق الکترونیک (دیودها و تریستورها) تحقیق الکترونیک (دیودها و تریستورها)

دسته : برق ،الکترونیک و مخابرات

فرمت فایل : word

حجم فایل : 16 KB

تعداد صفحات : 20

بازدیدها : 246

برچسبها : دانلود مقاله الکترونیک دیود تریستور

مبلغ : 1000 تومان

خرید این فایل

دانلود تحقیق الکترونیک بررسی دیودها و تریستورها

تحقیق الکترونیک بررسی دیودها و تریستورها

انواع دیودهای قدرت

در حالت ایده آل دیود نباید هیچ زمانی بازیابی معکوسی داشته باشد که هزینه ساخت دیود را افزایش می دهد. در بسیاری از کاربردهای اثرات زمان بازیابی معکوس چندان اهمیت ندارند و می توان از دیود از دیودهای ارزان استفاده کرد. بسته به مشخصه های بازیابی و روشهای ساخت، دیودهای قدرت را به سه گروه می توان تقسیم کرد. مشخصه ها و محدودیت های عملی هر گروه کاربردشان را مشخص می کند.

1-دیودهای استاندارد یا همه منظوره

2- دیودهای بازیابی سریع

3- دیودهای شاتکی

دیودهای همه منظوره

دیودهای یکسو کننده همه منظوره زمان بازیابی معکوس نسبتاً زیادی دارند که در حدودsμ25 است و در کاربردهای سرعت پایین بکار می روند که زمان بازیابی چندان اهمیتی ندارد (برای مثال در یکسو کننده ها و مبدلهای دیودی در کاربردهای فرکانس رودی کم تا 1KHz ومبدلهای کموتاسیون خط). محدوده جریان این دیودها از کمتر از یک آمپر تا چند هزار آمپر و محدوده ولتاژ 50v تا حدود 5kv می باشد. این دیودها معمولاً به روش دیفیوژن ساخته می شوند. با این وجود یکسو کننده های آلیاژی که در منابع تغذیه دستگاههای جوشکاری بکار می روند از لحاظ هزینه به صرفه تر هستند و محدوده کاری آنها تا 300A و 1000V می رسد.

انواع تریستورها

تریستورها تقریبا تنها به روش تزریق ساخته می شوند. جریان آند برای انتشار از نزدیکی گیت به تمام سطح پیوند (هنگامی که سیگنال جهت روشن کردن تریستور اعمال می شود) به زمان معینی نیاز دارد.

سازندگان برای کنترل di/ dt، زمان روشن شدن و زمان خاموش شدن، از ساختارهای متفاوتی برای گیت استفاده می کنند. تریستورها بسته به ساختار فیزیکی و محوه روشن و خاموش شدن، به 9 دسته زیر تقسیم می شوند:

1-تریستورهای کنترل فاز (SCR)

2- تریستورهای کلید زنی سریع (SCR)

3-تریستورهای خاموش شونده با گیت (GTO)

4-تریستورهای سهقطبی دو جهته (TRIAC)

5-تریستورهای هدایت معکوس (RCT)

تریستورهای کنترل فاز

این نوع تریستورها عموما در فرکانس خط کار می کنند و بوسیله کموتاسیون طبیعی خاموش می شوند. زمان خاموش شدن tq، در محدوده 50تا 100 u s می باشد. این تریستور بیشتر برای کلید زنی در سرعتهای کم مناسب است. نام دیگر این تریستورها تریستور مبدا می باشد. از آنجا که اصولا تریستوریک وسیله کنترل شده از جنس سیلیکون است، این دسته از تریستورها با نام یکسو کننده های کنترل شده سیلیکونی نیز شناخته می شوند.

مطالب کلی

دیودهای بازیابی سریع

انواع تریستورها

تریستورهای کلیدزنی سریع

تریستورهای خاموش شونده با گیت

تریستورهای دو جهته یا تریاک

تریستورهای هدایت معکوس

ترانزیستورهای پیوند دو قطبی

محافظت از وسایل و مدارها

خنک سازی و گرماگیرها

MOSFET های قدرت

خرید و دانلود آنی فایل

به اشتراک بگذارید

Alternate Text

آیا سوال یا مشکلی دارید؟

از طریق این فرم با ما در تماس باشید