مقاله بررسی اختلالات دیكته‌ای كودكان استثنایی

مقاله بررسی اختلالات دیكته‌ای كودكان استثنایی مقاله بررسی اختلالات دیكته‌ای كودكان استثنایی

دسته : -علوم انسانی

فرمت فایل : word

حجم فایل : 16 KB

تعداد صفحات : 23

بازدیدها : 191

برچسبها : دانلود مقاله

مبلغ : 3800 تومان

خرید این فایل

مقاله بررسی اختلالات دیكته‌ای كودكان استثنایی در 23 صفحه ورد قابل ویرایش

مقاله بررسی اختلالات دیكته‌ای كودكان استثنایی در 23 صفحه ورد قابل ویرایش 

فصل اول

نام- ریحانه

فامیل- رستمی

متولد- 1378

كلاس- دوم ابتدائی

وضعیت زایمان- طبیعی

توانائی ذهنی- كاملاً عادی

ریحانه رستمی كلاس دوم نمره دیكته او معمولاً بین 14، 15 می‎باشد در حالیكه هوش او خوب است و توانائی كارهای انتزاعی او بالاست ولی از نظر نوشتاری ضعیف است ریحانه به صورت طبیعی به دنیا آمده و هیچگونه ناراحتی دال بر اینكه آسیب مغزی داشته باشد نیست توانایی ذهنی او هم بالاست در حد طبیعی تنها اشكال او نمرات كم دیكته او می‎باشد.

وضعیت فعلی

طی بررسیهای مكرر دیكته او و آزمونهایی كه از او گرفتم متوجه شدم كه ایشان از نظر شنیداری و دیداری مشكل دارند بعنوان مثال بشقاب را بشگاب می نوشت و منظور را منزور كه نشان دهنده اختلال دیداری و شنیداری او بود.


هوش

هوش او طی آزمون ریون كه از او گرفتم خوب بود و در حد نمرة (125) و طبق درسهایی كه او تا به حال نمره آورده بود نشان می داد كه در مسئله هوشی مشكلی ندارد چون به غیر از دیكته بقیه نمرات كتابهای درسی او در حد خوبی بود.

شناخت

شناخت او نسبت به محیط و اطرافیانش خوب بود ولی كمی نسبت به بعضی مسائل بی دقتی می كرد و مثلاً تصاویری كه به او نشان داده می شد با كمی مكث و جابه جایی بعضی از آنها را می گفت یا نسبت به بعضی حروف بی توجه بود كه شاید به خاطر اختلال ضعف دیداری و شنیداری او بود.

عاطفه

ریحانه از نظر عاطفی دختری بود فوق العاده حساس و مسائل عاطفی را خیلی مورد توجه قرار می داد خصوصاً به تشویق هایی كه می شد برایش خیلی مهم بود چون مرتب نمره های خوب و كلمات زیبایی را كه آموزگاران برایش نوشته بودند نشان می داد و انتظار داشت كه او را تحسین كنم و از تحسین آفرین گفتن من واقعاً لذت می‎برد.

احساس

ریحانه رویهمرفته احساس خوبی داشت و بیشتر از نكات مثبت اطرافیانش یاد می كرد و اهمیتی كه برایش قائل هستند و این احساس مثبت او، او را به همه چیز خوشبین كرده بود.

خلق

ریحانه اخلاق خوبی داشت و مرتب از كلمات زیبا و لبخندی ملیح كه روی لبانش بود می‌شد اخلاقش را تا حدودی تشخیص داد و مادرش هم می گفت همیشه همینطور است مهربان و خنده‌رو در عین حال احساس مسئولیت در مقابل كارهای روزمره و اطرافیانش برای او مهم است.

توجه

توجه او به امور خیلی خوب بود تا جایی كه با دقت كردن همه چیزها را خیلی خوب توضیح می داد ولی گاهی هم كمی از مسئله پرت می شد كه شاید به خاطر ضعفهای یاد شده بود.

تمركز:

در مورد تمركز كمی مشكل داشت یعنی باید حتماً به او گوشزد می شد كه روی مسئله ای كه باید پاسخگو باشد كمی تمركز كند و حواسش را جمع كند بعد از یكی دوبار تذكر تقریباً درست جواب می داد.

ادراك:

ادراك او كمی در مقابل مسائل كه برایش مطرح می كردم ضعیف بود خصوصاً در خواندن و نوشتن و خصوصاً در نوشتن مطلب ارائه شده با مشكل روبرو بود ولی در كل خوب بود یعنی با كمی تمرین و دقت درست می نوشت.


رفتار:

رفتار خوبی داشت بطوریكه تمام اولیا مدرسه از او راضی بودند و در خانه هم مشكلی نداشت دختر منظم و منضبطی بود.

دقت شنیداری:

دقت شنیداری او با مشكل مواجه بود و كمی جابه جا كلمات را به كار می‎برد معلوم بود اصلاً دقت خاصی روی به كار بردن كلمات و نحوه شنیدن آنها ندارد.

دقت دیداری:

كمی با اشكال روبرو بود به خاطر اینكه كارتهای تصاویر را با دیدن مرتبه اول به خوبی جواب نمی داد.

تمییز دیداری و شنیداری:

تمییز دیداری شنیداری او با مشكل مواجه بود چون با ریزه كاریهایی كه در تصاویر به او نشان داده می شد اصلاً توجه نداشت و جملاتی را هم كه به كار می بردم و از او می خواستم بگوید با مكث و جا انداختن ادا می كرد.

تبانی حافظه دیداری و شنیداری:

رویهم رفته خیلی خوب نبود و این مسئله را می شد از نحوه دیكته نوشتنش متوجه شد.

شناخت اشیای محیطی

شناخت حیوانات خوب، رنگها خوب، كمی در اشكال شكل مشكل داشت كه آنهم به خاطر حساسیت دیداریش بود.

آستانه عمل

كمی با مكث ولی خوب بود و نسبتاً در عمل مشكل نداشت.

هشیاری

درصد هشیاری او خوب بود و زود متوجه می شد.

انگیزه

انگیزه خوب و بسیار بالایی داشت و خود را به خاطر اینكه به همردیفهای كلاسی برساند آماده كرده بود و با انگیزه عالی همه تمرینها را به خوبی انجام می داد بدون احساس خستگی

كنجكاوی محیطی

كنجكاوی محیطی او خوب بود و دنبال این بود كه مطالب جدید یاد بگیرد و مرتب سؤال می كرد خصوصاً راجع به محیط طبیعت و اینكه هر چیزی از چی بوده و چطور درست شده.

آری اینها نشانه های بالینی او بود كه تقریباً همه مثبت بود و در حد نرمال اما در دیكته نویسی ضعیف بود و باید به دنبال علت می گشتم و پس از آزمونهای متعدد متوجه شدم كه حساسیت دیداری و شنیداری او ضعیف است.

 

تقویت حافظه

تمرینهایی كه برای تقویت حافظة دیداری بسیار مفید بودند را برای او اجرا كردم و از او خواستم كه انجام دهد.

ریحانه دختر خوبی بود و دنبال این بود كه مشكلش حل شود لذا بدون هیچ مقاومتی انجام می داد چند نمونه از تمرینهایی كه با ریحانه كار كردم و جواب مثبتی هم گرفتم را در اینجا ذكر می‌كنم.

تمرین

1- ابتدا دو تصویر را كه شكل های مختلفی داشت انتخاب كردم و به او نشان دادم و سپس تصویرها را در جای دیگر گذاشتم و از او خواستم آن تصاویری را كه دیده نام ببرد.

2- دوباره همان تمرین اول را تكرار كردم اما این بار به جای دو تصویر سه تصویر به او نشان دادم و به همین ترتیب ادامه دادم و از او خواستم كه به خاطر بسپارد. پس از اینكه او مدت زمانی را كه خودش كافی می دانست به تصویر دقت كرد تصویر را برگردانده و از او خواستم كه اجزای تصویر را بگوید معمولاً در دفعات اول بخشهای اندكی از جزئیات در حافظة دیداری او مانده بود و بخشهایی را به خاطر نمی آورد یا اشتباه پاسخ می داد.

سپس همان تصویر را مجدداً به او نشان دادم و از او خواستم دوباره مشاهده كند و كل اجزای آن را به خاطر بسپارد اینبار بهتر دقت كرده بود و نوع كیفیت نگاه كردنش به تصویر خیلی بهتر شده بود و تفاوت چشمگیری داشت و به نظر من همین تفاوت می توانست درمان پذیری خوبی برای او باشد خلاصه طی چند روز و روزانه چند دقیقه تمرین مجدداً اولین تصویر را به او نشان دادم و اجرای آنرا از او پرسیدم جالب بود كه با كمال اطمینان و اعتماد به نفس مشاهداتش را بیان كرد و واقعاً نسبت به قبل تفاوت چشمگیری در میزان تقویت حافظه دیداری او مشاهده كردم.

راههای دیگری هم در كتاب خوانده بودم نسبتاً همه را در مورد او به كار بردم و جواب خوبی هم گرفتم.

خرید و دانلود آنی فایل

به اشتراک بگذارید

Alternate Text

آیا سوال یا مشکلی دارید؟

از طریق این فرم با ما در تماس باشید