پرسشنامه مهارتهای تفکر انتقادی کالیفرنیا 1994

پرسشنامه مهارتهای تفکر انتقادی کالیفرنیا 1994 پرسشنامه مهارتهای تفکر انتقادی کالیفرنیا 1994

دسته : پرسشنامه

فرمت فایل : word

حجم فایل : 40 KB

تعداد صفحات : 18

بازدیدها : 249

برچسبها : پرسشنامه مهارت تفکر انتقادی

مبلغ : 3000 تومان

خرید این فایل

دانلود پرسشنامه آزمون مهارتهای تفکر انتقادی کالیفرنیا (CCTST (1994

پرسشنامه دانلودی حاضر، دارای مطالب زیر است

توضیح آزمودنی

سوالات (34 سوال)

پاسخنامه آزمون مهارت های تفکر انتقادی کالیفرنیا (CCTST)

روایی و پایایی و نمره گذاری

منابع

*************

آزمون مهارتهای تفکر انتقادی کالیفرنیا

آزمون مهارتهای تفکر انتقادی کالیفرنیا-فرم ب: این پرسشنامه حاوی 34 سئوال چندگزینه ای :(CCTST-B) با یک پاسخ صحیح در پنج حوزه ی مهارت های تفکر انتقادی شامل ارزشیابی، استنباط، تحلیل، استدلال قیاسی و استدلال استقرایی است. مدت زمان پاسخگویی به این آزمون 45 دقیقه می باشد. هر سئوال 1 امتیاز داشته و امتیاز نهایی در آزمون 34 است. ضریب پایایی آزمون 0/62 و اعتبار سازه ی تمام خرده مقیاس ها با همبستگی مثبت و بالا بین 0/60 تا 0/65 گزارش شده است.

نمونه ای از سوالات

- فرض کنید یک دانش آموز شهرستانی با عصبانیت اعتراض کند که چه انتظار دارید! بچه پولدارها در گروه (الف) درس جغرافیای استان را انتخاب کرده اند و دانش آموزان فقیر شهرستانی این درس را نداشته اند. البته که دانش آموزان ثروتمند درباره جغرافیای استان تهران بیشتر می دانند. اگر این عبارت درست باشد، آیا دلایل این دانش آموز خوب است یابد، چرا؟

الف) دلیل بدی است. زیرا او تنها یک دانش آموز شهرستانی است و احتمالاً پژوهش یا تجربه آموزشی کافی برای حمایت از ادعا را ندارد.

ب) دلیل خوبی است زیرا اطلاعات عمومی درباره حقایق، هوش را اندازه گیری نمی کند.

ج) دلیل خوبی است زیرا تفاوت هایی که دو گروه از نظر آموزشی داشته اند باعث شده تا گروه (الف) نسبت به گروه (ب) در آزمون جغرافیای استان تهران برتری داشته باشد.

د) دلیل بدی است. مشخص است که او با حالتی تدافعی پاسخ می دهدو زیرا شهرستانی است و احساس می کند که نتیجه گیری محقق اهانت به اوست.

در زیر نمونه ای دیگر از سوالات پرسشنامه مهارتهای تفکر انتقادی آورده شده است

- درباره این ادعا فکر کنید: حتی یک متفکر آزاد اندیش نیز بعضی وقت ها تردید نسبت به خود راه می دهد، از آنجا که این ادعا به دلایل زیر مربوط است: هر فردی که تغییرات بنیادی را در نظم دنبال کند، باید درباره زندگی و سرنوشت بسیاری از مردم خطر کند. این متفکر آزاد اندیش، که به عنوان یک اصلاح گر دلسوز و مدافع ضد خشونت شناخته شده است، درصدد ایجاد تغییرات بنیادی در نظم اجتماعی برآمده است و هیچ کس نمی تواند بدون راه دادن تردید به خود، حداقل بعضی وقت ها، زندگی و سرنوشت انسان ها را به مخاطره اندازد. فرض کنید تمام عبارت های ذکر شده به عنوان بخشی از دلایل درست باشد، ادعای اولیه:

الف) نمی تواند غلط باشد.

ب) احتمالاً درست است، اما ممکن است غلط باشد.

ج) احتمالاً غلط است، اما ممکن است درست باشد.

د) نمی تواند درست باشد.

خرید و دانلود آنی فایل

به اشتراک بگذارید

Alternate Text

آیا سوال یا مشکلی دارید؟

از طریق این فرم با ما در تماس باشید