مقاله فضای سبز در معماری و شهرسازی

مقاله فضای سبز در معماری و شهرسازی مقاله فضای سبز در معماری و شهرسازی

دسته : تحقیق

فرمت فایل : word

حجم فایل : 35 KB

تعداد صفحات : 16

بازدیدها : 326

برچسبها : فضای سبز طراحی منظر تجهیزات شهری معماری فضای سبز

مبلغ : 5400 تومان

خرید این فایل

دانلود مقاله بررسی اهمیت طراحی فضای سبز در معماری و شهرسازی

همه مردم بازگشایی و افتتاح میدانی با فضای سبز و امکانات رفاهی را احیای دوباره شهری می دانند. محققان معتقدند که ایجاد فضاهای سبز شهری مردم را تشویق به پیاده روی می کند و ارزش اراضی را بالا می برد و همچنین به توسعه و رونق صنعت توریسم کمک می کند. در واقع به گفته رابرت پنتس 1، ساختن فضاهای سبز در شهر حس جامعه گرایی و داشتن زندگی مسالمت آمیز را در جامعه بالا می برد. امروزه شهرها از پوسته قبلی خود که مکانی کثیف و آلوده بودند و مردم سعی داشتند تا فرصتی پیش آید و از آنجا فرار کنند بیرون آمده است و اکنون می بینیم با استفاده از فضاهای آزاد شهری، پارک ها و فضاهای سبز ساخته می شود که چهره شهر را بسیار شاداب و جذاب می کند و سطح امید را در جامعه شهر نشین افزایش می دهد. ایجاد فضاهای سبز شهری چهره ناملایم و خشن شهر را بسیارلطیف و مسرت بخش می کند و کرانه افق شهر را شگفت انگیز و زیبا جلوه می دهد. در این مقاله سعی شده است تا اهمیت ایجاد فضاهای سبز در زیر ساخت های شهری و نقش آن در کاهش آلودگی هوا و بالابردن روحیه مردم و همچنین جلوگیری از فرسایش خاک و بهبود کیفیت آب شهرها به طور مفصل تشریح شود.

اهمیت فضای سبز در معماری شهری

چکیده

مقدمه

بیان مسأله

فرضیه ها

اهداف تحقیق

نوع روش تحقیق

پیشینه مطالعات فضاهای سبز

ایجاد فضای سبز در قالب تجهیزات شهری

نقش فضاهای سبز شهری در جلب توریست

نتیجه گیری و ارائه پیشنهادات

منابع

--------

ایجاد فضای سبز در قالب تجهیزات شهری

چنان چه می دانیم اقامت در شهرهای بزرگ و آلودگی هوا امروزه مسئله روز بوده و وجود فضای سبز در اطراف شهرها ضرورت خاصی پیدا نموده است. ایجاد فضای سبز برای زندگی مردم الزامی گردیده است و امروزه گسترش شهرها با سرعت سرسام آوری پیش می روند ولی باید قبل از گسترش نامتناسب به ایجاد فضای سبز شهری در مناطق مورد لزوم اقدام نمود.

بنابراین باید ضوابطی برای این هدف منظور گردد. علاوه بر آن امروزه تنها راهکارهایی که جهت جلوگیری از توسعه فیزیکی بی رویه و غیر متوازن فضاهای شهری پیشنهاد می گردد ایجاد فضاهای سبز (درختکاری و جنگل کاری) در حاشیه شهرهاست که با توجه به تصویب مجلس شورای اسلامی در عدم تغییر کاربری زراعی به کاربری مسکونی از ساخت و سازهای بی رویه در حاشیه شهرها جلوگیری می کند و بدین ترتیب از توسعه فیزیکی نامتوازن فضاهای شهری جلوگیری می کند.

...

نقش فضاهای سبز شهری در جلب توریست

اصولاً زیبایی طبیعت یکی از مواهب بی نظیر به شمار می آیند. مردم در ساعات فراغت به آغوش طبیعت پناه می برند. فضای سبز جایگاهی برای استراحت مردم و سیاحان می باشد اغلب کشورهایی که جلب سیاح را با اهمیت تلقی می کنند در ایجاد فضای سبز برای جلب جهانگردان تأکید می نمایند و مؤلفه ها و ویژگی های لازم مبتنی بر جذب توریست را در نظر می گیرند. حتی برای جهانگردان در این مکان ها می توان امکانات زندگی موقت را بوجود آورد.

به طور معمول مناظر با کیفیت های بصری و زیبا شناختی شان در ذهن تداعی می شوند اما به ندرت کیفیت های دیگر آنها همچون حال و هوا و ویژگی، جذابیت حسی و تداعی فرهنگی و تحریک توان ذهنی و واکنش غریزی در ذهن تداعی می شوند. این کیفیات کانون اجتماعات و جذب افراد در درون یک شبکه منظر شهری است.

...

خرید و دانلود آنی فایل

به اشتراک بگذارید

Alternate Text

آیا سوال یا مشکلی دارید؟

از طریق این فرم با ما در تماس باشید