مقاله بهبودبخشی در سازمان ها و کایزن

مقاله بهبودبخشی در سازمان ها و کایزن مقاله بهبودبخشی در سازمان ها و کایزن

دسته : مدیریت

فرمت فایل : word

حجم فایل : 10 KB

تعداد صفحات : 14

بازدیدها : 310

برچسبها : بهبودبخشی در سازمان کایزن

مبلغ : 4000 تومان

خرید این فایل

دانلود مقاله بررسی بهبودبخشی در سازمان ها و بررسی گمباکایزن

بهبودبخشی در سازمان ها

گمباکایزن - نگرشی مبتنی بر عقل سلیم و کم کردن هزینه در مدیریت نوین

برنامه تغییر را طوری انسجام دهید که هر مرحله از آن بر مبنای مراحل قبلی انجام شود. برای کمک به زنده نگه داشتن، تغییر، به تعدیل فرآیندهای سازمانی ادامه دهید. هر سیستمی پس از مدتی کارآیی مطلوب خود را از دست می دهد. برای جلوگیری از رکود و ایستایی، نقش افراد شاغل در یک بخش را با یکدیگر عوض کنید.

همواره به جلو پیش بروید و هر پروژه تغییر را بر مبنای پروژه قبلی انجام دهید. به این ترتیب افراد و کل سازمان از دستاوردهای حاصل از تغییر منتفع خواهند شد.

کایزن چیست؟

کایزن ترکیبی دو کلمه ای از یک مفهوم ژاپنی است که تعریف آن تغییر به سمت بهتر شدن یا بهبود مستمر و تدریجی است. در واقع کایزن بر این فلسفه استوار است که برای ایجاد بهبود در سازمان ها لازم نیست به دنبال تغییرات انفجاری یا ناگهانی باشیم، بلکه هر نوع بهبود یا اصلاح به شرط آنکه پیوسته و مداوم باشد، ارتقای بهره وری را در سازمان ها به ارمغان خواهد آورد.

KAI + ZEN = KAIZEN

معنی اصلی واژه کایزن ساده و گویاست : کایزن یعنی بهبود مستمر، بهبود مستمری که تمامی افراد یعنی مدیران کارکنان و کارگران را در بر می گیرد: فلسفه کایزن براین اصل استوار است که شیوه زندگی انسان شامل زندگی شغلی، زندگی اجتماعی و زندگی خانوادگی باید پیوسته و مداوم بهبود یابد. فرهنگ کایزن و تعامل آن در بین لایه ها و سازمانهای مختلف اجتماعی در ژاپن باعث شده است تا کارخانه به دانشگاه تبدیل شود و دانشگاه به کارخانه، کارگر از مدیر بیاموزد و مدیر از ایده های کارگر بهره مند گردد. پژوهشگر لباس کار بپوشد و به جای نشستن در برج عاج به صحنه تولید بیاید و فعالان صحنه های تولید به فکر و تدبیر در باب بهبود کار خویش بپردازند و به پژوهش روی آورند. پیام استراتژی کایزن در این جمله خلاصه می شود که حتی یک روز را نباید بدون ایجاد نوعی بهبود در یکی از بخشهای سازمان یا شرکت سپری نمود.

مدیریت کیفیت در گمبا

در مقوله کیفیت، هزینه تولید و تحویل به موقع سفارش مشتری، از یکدیگر جدا نیستند. بسیاری از فعالیتهایی که در گمبا صورت می گیرد صرفا به مهارت کارکنان بستگی دارد و مدیریت آنها به ندرت از پایین به بالا شکل می گیرد. در گمبا معنای چنین تفکری این است که افراد سازمان متعهد می شوند که هرگز هیچ کالای نامرغوبی تحویل نگیرند، هرگز قطعه یا کالای معیوبی را به مرحله بعدی فرایند ارسال نکنند و کالای نامرغوبی را تولید نکنند.

استانداردها

فعالیتهای روزانه سازمانها، معمولا بر اساس فرمول توافق شده ای میان کارکنان صورت می پذیرد. هنگامی که این فرمول ها به صورتی قابل فهم و روشن، در چارچوبی مشخص نوشته می شوند، استاندارد نامیده می شوند. مدیر مشتاقی که سعی در بهبود کیفیت عملکرد شرکت خود را دارد می بایست سطح استانداردهای محیط کار را ارتقا دهد. ...

خرید و دانلود آنی فایل

به اشتراک بگذارید

Alternate Text

آیا سوال یا مشکلی دارید؟

از طریق این فرم با ما در تماس باشید