مقاله مدیریت زنجیره خلاقیت و نوآوری

مقاله مدیریت زنجیره خلاقیت و نوآوری مقاله مدیریت زنجیره خلاقیت و نوآوری

دسته : مدیریت

فرمت فایل : word

حجم فایل : 915 KB

تعداد صفحات : 23

بازدیدها : 321

برچسبها : مدیریت خلاقیت مدیریت نوآوری زنجیره خلاقیت

مبلغ : 3500 تومان

خرید این فایل

دانلود مقاله بررسی توجه به زنجیره های خلاقیت، رهیافتی نظامگرا در مدیریت خلاقیت و نوآوری

توجه به زنجیره های خلاقیت، رهیافتی نظامگرا در مدیریت خلاقیت و نوآوری

بخشهایی از متن مقاله

بسیاری از مصادیق فناوری در دنیای امروز، ماحصل تسلسل زنجیره وار یک سری از خلاقیت ها و نوآوری های نوع بشر در طول تاریخ است که روندی تکاملی را طی کرده و به موجودیت کنونی رسیده است. زنجیره های تکاملی خلاقیت وجهی دیگر از تکامل پیوسته دانش و فناوری هستند که در آنها نقش حلقه های (مراحل) تکامل بارزتر است.

رشد این زنجیره ها تا پیش از این، حالت خودجوش داشته و عمدتا مدیون درخشش افراد خلاق و نوآور بوده است، اما امروزه انتظار می رود که مدیریت خلاقیت و نوآوری نقش بارزتری در تکامل وهدایت هدفمند زنجیره های خلاقیت ایفا کند. تحقق این امر با توجه به چالش های قرن حاضر مستلزم بازنگری در مفهوم، مأموریت ها و مکانیزم های اعمال مدیریت نوآوری است.

در این مقاله ضمن تشریح مفاهیم زنجیره و شبکه خلاقیت، تلاش شده است با بررسی موردی یک زنجیره، مصداقی عینی برای این مفاهیم آورده و با استناد به آن بحثهای نظری در قلمرو مدیریت خلاقیت ارائه شود.

جنبش مدیریت خلاقیت

اکثر سازمان ها نوآوری را مزیتی رقابتی و مدیریت نوآوری را امری اجتناب ناپذیر می دانند و حتی صاحبنظران معتقدند که نوآوری رمز بقای سازمان است.

در حالی که برخی از سازمانها بحث مدیریت نوآوری را به صورت درون سازمانی دنبال می کنند، عده ای ازصاحبنظران و سازمان ها به صورت فرا سازمانی به این موضوع می نگرند. ماحصل نگرش فرا سازمانی به موضوع مدیریت نوآوری پدیدار شدن ضرورت تعاملات بین سازمانی در این زمینه و به تبع آن تشکیل سازمان هایی خاص با هدف بسترسازی تعاملات بین سازمانی برای شناسایی، پرورش و تکامل ایده های نو است، مانند تشکیل مرکز سلامت بهتر، در دانشگاه واندربیلت برای تبادل ایده ها و همکاری در زمینه نوآوری های پزشکی.

حیطه مدیریت نوآوری در چارچوب سازمانی و فرا سازمانی محدود نمانده و در سطوح ملی و بین المللی نیز نمایان شده است. برنامه ریزی و تلاش کشورها برای شناسایی و پرورش افراد نخبه و فراهم آوردن زمینه برای تعامل و فعالیت و هدایت خلاقیت های آنها گستره و شتاب روزافزونی یافته است و دور از انتظار نیست که اظهار شود سازماندهی خلاقیت ها چالش عمده قرن 21 است. ...

مدیریت خلاقیت در زنجیره ریلوکس

مدیریت خلاقیت، خلأ محسوس در تکامل طولانی مدت زنجیره ریلوکس

از دید نگارنده، طرح سوالات زیر خلأ مدیریت خلاقیت در تکامل زنجیره ریلوکس را محسوس می سازد :

8-1- اگرنوآوری فرانز ریلوکس در قرن 19 و هری وات در قرن 20 ظهورنمی یافت، چند سال دیگر طول می کشید تا با ظهور افراد خلاق دیگری با خصوصیات آنها این نوآوری ها پدیدار شوند؟ ...

خرید و دانلود آنی فایل

به اشتراک بگذارید

Alternate Text

آیا سوال یا مشکلی دارید؟

از طریق این فرم با ما در تماس باشید